آیا میدانید نام خود را چگونه تغییر دهید؟

تغییر نام و نام خانوادگی

یک زن نامش «شا طلا»است و یک مرد نامش «خنجر»دیگری خجالت می کشد بگوید اسمش «انگور»است و آن دیگری عرق شرم می ریزد که بگوید «کلب علی» است، اما این ها چه بخواهند چه نخواهند اسم شناسنامه ای شان اروپا، بوشهر، روزعلی، اذان، فوری، شب چراغ، پشه، تیله، گرگ، سوخته، سوخته زار، فقیر، کلاغ، دیو رز و… است.

اگر بشود با اسامی نامتعارف کنار آمد، ولی با اسم فامیل های عجیب و غریب هرگز نمی شود. آخراو چطور بگوید که «علاف» هستم یا «گوشه» یا «سنگ علی» یا «ماه گرفته»؟؟

شاید این اسامی برای خوانندگان کمی عجیب و به دور از ذهن باشد، ولی به طور واقعی بعضی از مردم این اسم و فامیل ها را دارند و به نسل بعدی شان هم به ارث می رسانند.

هر چند که خیلی ها عطای نام خانوادگی شان که حلقه اتصال با طایفه شان است را به لقای آن می بخشند و نام فامیلی جدید برای خود انتخاب می کنند؛ درست مثل کسانی که می کوشند هرچه زودتر از زیر فشار اسم های آزار دهنده شان خلاص شوند.

در صفحات نیازمندی های روزنامه ها حتی روی در و دیوارهای نزدیک بعضی از مجتمع های قضایی می توان شماره تلفن هایی پیدا کرد که متقاضیان تغییر اسم و فامیلی را به سمت خودشان می کشند. همان هایی که به مشتریان قول می دهند در ازای مبلغ پولی که به عنوان حق الزحمه می گیرند در سریع ترین زمان ممکن شناسنامه جدید و هویت تازه شان را به آنان تحویل دهند.

البته مراجعه به دلالان بیش از آنکه سود داشته باشد، به ضرر مشتریان تمام می شود. چون این افراد می توانند با هزینه های کمتر و از راه های کاملاً قانونی تغییرات مورد نظر را در شناسنامه خود لحاظ کنند. هر نوزادی که متولد می شود، نام خانوادگی پدری اش را به ارث می برد و تا زمانی که به سن 18 سال تمام نرسیده، باید در برابر آن تمکین کند. اما تغییر نام خانوادگی حق تک تک افراد است و زمانی که به سن قانونی برسند، می توانند نام فامیل جدیدی برای خود انتخاب کنند. البته در صورتی که رابطه زناشویی شان به طلاق ختم شود ادامه استفاده از نام شوهر منوط به کسب اجازه از او است.

هرگونه تغییر در اطلاعات شناسنامه ای چه از نوع تغییر نام و نام خانوادگی باشد و چه از جنس تاریخ تولد باید در «هیات حل اختلاف» ادارات ثبت احوال مطرح و رسیدگی شود. طبق قانون، هیات های حل اختلاف می توانند درباره تصحیح اشتباهات مندرج در دفاتر ثبت کل، ابطال اسناد و شناسنامه هایی که غیر ایرانی ها از آن استفاده می کنند، رفع اشتباهات ناشی از ثبت وقایع حین نوشتن، ابطال اسناد مکرر (وقتی برای یک نفر چند شناسنامه صادر می شود) موهوم و تصحیح اشتباه در ثبت جنسیت صاحب سند، تغییر نام های ممنوع (مانند اسامی زاید، غیر ضروری و غیر شرعی مثل پسوندهای دوله، سلطنه یا اسامی مثل شمر، یزید و…) و حذف کلمات زاید غیر ضروری یا کلماتی که بر اثر اشتباه در نگارش به وجود آمده، رای صادر کنند.

البته مطابق قانون اگر شناسنامه فردی در خارج از کشور صادر شود یا فردی که شناسنامه اش در ایران صادر شده، اما حالا مقیم خارج از کشور است، دعاوی اش در دادگاه عمومی تهران رسیدگی خواهد شد.

در تغییر نام خانوادگی باید به یک موضوع توجه داشت و آن این که برای انتخاب نام خانوادگی حق تقدم با افرادی است که نامشان در دفاتر مخصوص نام خانوادگی اداره ثبت احوال درج شده باشد. در این صورت کسانی که قصد تغییر نام خانوادگی خود را دارند، نمی توانند دقیقاً از همان عنوان استفاده کنند، مگر اینکه در آن تغییراتی بدهند یا اجازه استفاده از نام خانوادگی ثبت شده را از صاحبان اصلی آن نام بگیرند.

قدم به قدم تا تغییر نام

آنهایی که به اسم کوچکشان اعتراض دارند و این اسم خوشایند شان نیست، بعد از رسیدن به سن قانونی می توانند اسم دلخواه خود را انتخاب کنند، به شرطی که این اسم جدید موجب هتک حرمت مقدسات نشود و جزء القاب وعناوین زننده و مستهجن نباشد.

کسی که قصد تغییر اسم کوچکش را دارد، حتماً سروکارش به شورای عالی ثبت احوال خواهد افتاد، چون این شورا مسئول مستقیم تشخیص اسامی ممنوع است. پس کسی که قصد تغییر اسمش را دارد، باید در گام نخست اسم دلخواه خود را که مورد تایید نیز باشد انتخاب کند و پس از آن درخواست خود را در قالب «فرم درخواست نام کوچک» به دادگاه محل اقامتش یا بخش صادرکننده سند سجلی ارائه دهد. هزینه انجام این کار مانند هزینه دعاوی غیرمالی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *