دادستان کل کشور در واکنش به حوادث اخیر در کشور: برخی مسئولین که موجب بهانه می شوند، مقصرند

دادستان کل کشور اظهار کرد: برخی از ما مسئولین در ایجاد زمینه هایی که موجب بهانه شود هم مقصریم کسی که اختلاس می کند کسی که در مراجعات مردمی با مردم بد برخورد می کند کسی که حقوق عامه مردم را زیر پا می گذارد و در ادارات و دستگاه قضائی و هر جائی که وابسته به نظام است به گونه ای برخورد می کند که موجب آزرده خاطر شدن یک شهروند می شود، در این گناه شریک است.

حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری صبح امروز ۲۷ مهرماه در آیین معارفه دادستان جدید مرکز استان کرمان اظهار کرد: همه مدیون شهداء هستیم و عزت، اقتدار و استقلال خود را پس از مدیون بودن به اسلام و رهبری های امام راحل و مقام معظم رهبری، به شهداء بدهکاریم.

او با اشاره به جان فشانی هایی که رزمندگان و سربازان برای ایجاد امنیت کرده اند، می افزاید: امروز شاهد هستیم تمام جهان کفر که محورش استکبار و صهیونیسم است و استعمارگران اروپایی و انگلیسی با همه توان، قدرت و امکانات به جنگ اسلام آمده اند که محورش ایران عزیز است و نقطه دایره این حرکت رهبری و ولایت فقیه است.

دادستان کل کشور خطاب به همه گفت: حوادث اخیر را مطالعه و تحلیل دقیق داشته باشید و به جوانان و نوجوانان در منزل، مدارس و دانشگاه ها تحلیل صحیح ارائه دهید.

وی ادامه داد: به نظر بنده تعداد قابل توجهی از کسانی که در این دام گرفتار و به این حلقه شیطانی ورود کرده اند، فریب خوردگان و ناآگاهان از عمق مسئله هستند.

منتظری اظهار کرد: توده ملت در برابر این حرکات شیطانی خوب ایستادگی می کند و ملت بصیر، هوشیار و بیدار و در میدان است و هیچ یک از مشکلات و فشارهای زندگی در معیشت و اقتصاد در بزنگاه‌های اصلی مانع حرکت و حضور مردم نبوده و نیست و عمق توطئه هایی که دشمنان علیه ایران و اسلام داشته و دارند برای مردم روشن است.

به اعتقاد او، آنها به فکر شیطانی و با محاسبات غلط اندر غلط خود تصور می کردند می توانند با بهانه ای و مرگ یک خانم جوان و کشته سازی در برخی نقاط عامه مردم را تحریک کنند و نزدیک به یک ماه است که این ملت شریف چنان مشت دیگری به دهان استکبار زد که اهداف شیطانی خود را فقط نقشی بر آب دیدند.

دادستان کل کشور در ادامه درباره جهان تبیین نیز می گوید: نباید از این عده قلیل هم غافل شد. کسانی که ندانسته و با غفلت و محاسبات غلط ممکن است فریب بخورند، باید مسائل را برایشان روشن کرد، جهاد تبیین همین است.

وی در ادامه اظهار کرد: برخی از ما مسئولین در ایجاد زمینه هایی که موجب بهانه شود هم مقصریم. کسی که اختلاس می کند. کسی که در مراجعات مردمی با مردم بد برخورد می کند. کسی که حقوق عامه مردم را زیر پا می گذارد و در ادارات و دستگاه قضائی و هر جائی که وابسته به نظام است به گونه ای برخورد می کند که موجب آزرده خاطر شدن یک شهروند می شود، در این گناه شریک است.

منتظری در ادامه خطاب به همکاران قضائی خود گفت: بیاییم برای ادای دین خود به شهداء با خدمت رسانی به مردم، صدور حکم عادلانه و اجرای عدالت کار کنیم.

وی افزود: اولین نیاز مردم، امنیت است و نقش امنیت در جامعه بی بدیل است و هر چه در زندگی به دنبال موفقیت، پیشرفت، رفاه، آسایش و زندگی بی دغدغه باشیم همه اینها در زیر سایه امنیت محقق می شود.

منتظری تصریح کرد: امنیت ترکیبی است که با همکاری مسئولان و همه مردم قابل تحقق است و بخش قابل توجهی از آن به دستگاه هایی برمی گردد که در این خصوص مسئولیت مستقیم دارند مانند وزارت اطلاعات و نیروهای مسلح و برادران عزیز ما درفراجا و دستگاه قضائی.

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه دستگاه قضائی نقش بسیار مهمی در ایجاد و استمرار امنیت داشته و خواهد داشت اما به دو بال اطلاعاتی و امنیتی نیاز دارد، گفت: عزیزان ما در دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی در کنار دستگاه قضائی برای اجرای اطلاعات براساس قانون کار می کنند.

وی افزود: در حوادث یک ماه اخیر عزیزان در نیروی انتظامی، سپاه و وزارت و ادارات اطلاعات خوش درخشیدند و با همه توطئه هایی که دشمن ریخته بود، توانستند جمع کنند و امروز شاهد هستیم جامعه و شهرها رو به امنیت بیشتری می رود اما هیچ زمان نباید از دشمن غافل بود و بنا به فرموده امیرالمومنین علیه السلام “دشمنان شما نخوابیده اند” و این ملت بیدار است.

منتظری با گرامیداشت یاد شهدای حوادث اخیر در کشور گفت: شهدای گرانقدر ما مظلومانه به دست دژخیمان که تربیت یافتگان داعش و صهیونیست هستند به شهادت رسیدند. این افراد با روش های جنایتکارانه یک بسیجی و نیروی انتظامی را که مسئول امنیت هستند با بدترین وضع به شادت می رسانند.

وی ادامه داد: با همه توصیه و تاکیدی که به نیروهای انتظامی شده سلاح جنگی به میدان نمی برند و تلاش دارند مسالمت آمیز برخورد کنند اما افراد خشن مرتکب این جنایات می شوند.

دادستان کل کشور اظهار کرد: کسانی که در این حوادث مرتکب جنایت شدند و مستند به دلایل است، بدانند که هرگز نخواهند توانست از دم شمشیر عدالت جان سالم به در ببرند.

وی افزود: کسانی که نا امنی در جامعه ایجاد کردند، سرمایه ملت را آتش زدند، مرتکب جرم شده و بیرحمانه به مردم حمله می کنند و آرامش مردم را از بین می برند، بدانند مجازات نا امنی مجازات سبکی نیست.

منتظری تصریح کرد: دستگاه قضائی مصمم است با عناصر اصلی اغتشاشات اخیر برخورد قاطع بکند و با کسانی که مرتکب جرم شدیدی نشده و فریب خورده هستند و معلوم شود دستشان به جنایت آلوده نیست، قطعا با رافت و رحمت اسلامی برخورد می کند کمااینکه تعداد بسیاری در روزهای اخیر آزاد شده اند.

دادستان کل کشور بیان کرد: در کنار برخوردها اعتقاد به کار فرهنگی داریم و از روزهای نخست این اتفاقات در کشور که دیدیم نوجوانان در بین دستگیرشدگان هستند یقین داشتم فریب خوردند و با برخی هماهنگ کردیم از روحانیون و افراد با سواد و روانشناس استفاده و با این افراد صحبت کنند و حرفهایشان را بشنوند و یکی از مصادیق جهاد تبیین این است کسانی که مرتکب خلاف شده که منتهی به جرم نشده را باید ارشاد کنیم و مسائل را تبیین کنیم تا از این دام رهانیده شوند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ایجاد امنیت جزو وظایف و تکالیف مهم است، افزود: بخشی از تامین امنیت استان به عهده دادستان است و دادستان شمشیر نظام و عدالت است و ساعت کار نباید داشته باشد و باید شب و روزش در اختیار مردم و اجرای عدالت و برخورد با کسانی باشد که می خواهند نا امنی ایجاد بکنند.

منتظری با تاکید بر اینکه دادستان باید معاون ویژه و خاص برای رصد این مسائل از حمله حقوق عامه و … داشته باشد، گفت: نظارت بر زیرمجموعه و دادسراهای استان جزو وظایف دادستان است.

وی در پایان با تقدیر از زحمات آقای سالاری دادستان سابق کرمان گفت: ایشان از دادستان های خوب ما بودند و دوست داشتیم در دادستانی کل کشور از وجودشان استفاده کنیم که وی به استان دلبستگی دارد و گفتیم در جای دیگر در دستگاه قضائی خدمت کند.

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه آقای بخشی هم از قضات خوب و توانمند است، اظهار کرد: دادستان وظایف گسترده ای دارد و بیش از 1000 تکلیف متوجه دادستان است.

وی افزود: مشکلات استان کرمان هم کم نیست؛ حقوق عامه، مبارزه با مواد مخدر، قاچاقچیان و … مباحث زیادی وجود دارد و اگر می خواهیم دادستان موفق باشد باید همه به وی کمک کنند.

منتظری خاطرنشان کرد: همه باید دست به دست هم داده و دشمن را نا امید کنیم و کشورمان را با هم به پیش ببریم.

به گزارش ایسنا، در این مراسم از خدمات دادخدا سالاری دادستان سابق کرمان تجلیل و مهدی بخشی به عنوان دادستان جدید کرمان معرفی شد.

در این مراسم از سوی برادر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی یک عدد تسبیح که یادگاری از مادر به شهید به ایشان بود، به دادخدا سالاری دادستان سابق کرمان و دوست شهید سلیمانی هدیه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button